Nowoczesne narzędzia edukacyjne

Narzędzia TIK

Postęp technologiczny ma nie tylko wpływ na usprawnianie transportu, komunikacji, czy też zabiegów medycznych. Innowacyjne wkraczają również na tereny edukacyjne, gdzie są przyjmowane z entuzjazmem zarówno przez dzieci, jak i pedagogów.

TiK, czyli innowacje w edukacji

Obecnie dzieci od najmłodszych lat mają do czynienia z komputerami, tabletami oraz Internetem, dlatego warto wprowadzić te elementy do codziennej edukacji. Pomóc w tym mogą narzędzia TIK. Narzędzia technologii informacyjnej pomagają usprawnić procesy edukacyjne, a przy tym sprawiają, że uczniowie, niezależnie od wieku, są bardziej zainteresowani przekazywanym materiałem. W prostym tłumaczeniu TIK to aplikacje, z których można korzystać na urządzeniach, łączących się z Internetem, czyli np. komputerach stacjonarnych, tabletach oraz tablicach multimedialnych.

Aplikacje pomocne w pracy nauczyciela

Narzędzia TIK można podzielić na kilka grup. Warto tutaj wymienić aplikacje komunikacyjne, gry, puzzle oraz testy, organizery, prezentacje multimedialne, filmy i grafiki, mapy myśli oraz aplikacje, służące udostępnianiu treści w sieci. Pracę nauczycielom z pewnością ułatwi Office Online, który pozwala na tworzenie wirtualnych notatek, prezentacji lub scenariuszy lekcyjnych, dostępnych z każdego urządzenia z aktywnym łączem internetowym. Natomiast uczniom spodoba się Lyricstraining. Narzędzie wspaniale sprawdza się w nauce języków obcych, dzięki zabawie z tekstami ulubionych piosenek. Z aplikacji można korzystać na smartfonie.