Praca dziennikarza

Publikacje

Dziennikarstwo, jest to kierunek, który obierają zazwyczaj ludzie lubiący pracę z innymi i nie boją się stresu. Jednak często młoda osoba, która w wieku 20 lat wybiera kierunek studiów, nie ma pojęcia o pracy dziennikarza i czasami może przeliczyć się.

Jak wygląda praca dziennikarza

Zaczyna się od najniższej pozycji i na samym początku zazwyczaj dzwoni się do ludzi i próbuję się ich namówić na wywiady. Każde radio czy też gazeta posiada właśnie wywiady czy też publikacje znanych osób, a ktoś musi to załatwić. Po tym etapie jak się dana osoba sprawdzi, można iść dalej i samemu zacząć nagrywać wywiady i przerabiać je. Następnie jeśli dalej praca jest dobrze wykonywana może uda się dostać w gazecie swoją rubryczkę. Oczywiste jest, że będzie ona pewnie mała i w takim miejscu, że nie każda osoba czytająca gazetę ją zauważy, ale jednak będzie. Tak zaczyna się droga do pierwszych stron gazet.

Ile zarabia dziennikarz

Same początku będą trudne i trzeba liczyć się z zarobkami od 2000 zł do 2400 zł netto. Jest to zależne od stawki jaką uda się wynegocjować. Na drugim etapie można liczyć na 2500 zł netto, a za publikowanie autorskich tekstów w gazecie od 2500 zł do nawet 4000 zł netto.

Podsumowując, praca dziennikarza nie jest niczym prostym i do zostania prawdziwym dziennikarzem, który publikuję tekst w gazecie długa droga. Jednak dla najwytrwalszych czekają pierwsze strony gazet i dosyć przyzwoita pensja. Najważniejsze to nie zrażać się na samym początku i iść dalej w to co się lubi robić.