TIK – interaktywne narzędzia edukacyjne

Narzędzia TIK

W dzisiejszych czasach dzieci od najmłodszych lat są oswajane z komputerami, smartfonami oraz innymi urządzeniami, dzięki którym mogą korzystać z sieci internetowej. Obok zabawy, oglądania kreskówek lub grania, warto wykorzystać tego typu sprzęty do nauki. Technologia informacyjna z pewnością zainteresuje uczniów, natomiast nauczycielom w dużym stopniu ułatwi pracę.

Co to są narzędzia TIK?

Narzędzia TIK to nic innego, jak różnego rodzaju aplikacje, dzięki którym można uczyć się dużo szybciej i efektywniej, a pedagodzy mogą sprawniej przygotowywać się do prowadzonych zajęć. Można z nich korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i przenośnych, tabletach, smartfonach oraz interaktywnych tablicach, bez których żadna szkoła się obecnie nie obejdzie. Uczniom z pewnością spodoba prezentacja multimedialna, pełna ciekawych grafik i filmów, przedstawiona za pomocą rzutnika podłączonego do komputera. Tego typu prezentacje można tworzyć np. w PowerPoincie, programie Emaze lub Prezi.

Rodzaje narzędzi TIK

Technologie informacyjno – komunikacyjne w edukacji można wykorzystywać na wiele sposobów. Programiści przygotowali różnorodne narzędzia, urozmaicające pracę nauczycieli. Wśród nich znajdują się m.in. gry, testy i quizy, które można tworzyć np. za pomocą aplikacji Kahoot lub Quizlet. Pedagogom pomogą również programy, umożliwiające zapisywanie danych „w chmurze”, podręczniki w wersji cyfrowej, a także Office Online, dzięki czemu nauczyciel nie musi nosić ze sobą mnóstwa książek i notatek.