Kask narciarski – czy Twój na pewno jest bezpieczny?

Inne

W świecie narciarstwa zjazdowego w ciągu ostatnich kilku lat odbywa się gorąca debata na temat tego, czy nosić kaski narciarskie, czy nie. Jest to częściowo spowodowane kilkoma poważnymi wypadkami, gdzie doszło do obrażeń zagrażających życiu pomimo noszenia kasku. Niektórzy twierdzą, że kaski zachęcają do podejmowania ryzykownych zachowań, inni twierdzą, że są mniej czujni podczas noszenia kasku narciarskiego. Istnieje również debata na temat tego, czy noszenie kasku może właściwie chronić Cię w poważnej kolizji.

Nosić czy nie nosić

Wydaje się jednak, że ogólny konsensus opowiada się za noszeniem kasku podczas jazdy na nartach i istnieją dowody sugerujące, że kaski narciarskie zmniejszają ciężkość obrażeń i mogą uratować życie. Takie podejście znajduje odzwierciedlenie w całej Europie, a kaski w związku z tym stają się coraz bardziej powszechnym widokiem na stokach.

Dlaczego więc trend noszenia kasku nie znajduje odzwierciedlenia w społeczności turystyki narciarskiej?

Jedną z głównych różnic między rekreacyjną jazdą na nartach a narciarstwem zjazdowym jest wysiłek fizyczny wymagany podczas jazdy pod górę. To generuje dużo ciepła, które musi uciec! Noszenie kasku może spowodować nadmierne nagromadzenie ciepła, co jest bardzo niewygodne. Niektórzy amatorzy narciarstwa wybierają, że nie będą nosić kasku w drodze na górę, ale będą zakładać schodząc w dół. Analiza bezpieczeństwa tego polega na tym, że jest znacznie mniej prawdopodobne, że upadniesz i zderzysz się z czymkolwiek, wtedy gdy pniesz się w górę. Nadal jednak masz do czynienia z możliwością osunięcia się skał, a jeśli pojawi się lawina, masz prawie zerową szanse.