Jakie są najważniejsze zasady stosowania soczewek kontaktowych?

Inne

Wada wzroku, niezależnie od rodzaju, potrafi być bardzo uciążliwa. Jej korekcja wymaga stosowania okularów lub soczewek kontaktowych. Można również zdecydować się na zabieg korekcji laserowej, ale trzeba zostać do niego zakwalifikowanym. Przeszkodą może być na przykład to, że wada wzroku nadal się pogłębia. Użytkownicy przyznają, że najchętniej wybierają soczewki dzienne ponieważ są wygodne w użytkowaniu i najbezpieczniejsze dla ich zdrowia. Poza tym, są bez wątpienia najcieńsze ze wszystkich modeli dostępnych na rynku, a to sprawia, że są praktycznie niewyczuwalne. W jaki sposób należy dbać o swoje szkła kontaktowe i jakie są podstawowe zasady ich użytkowania?

Dobór i stosowanie soczewek kontaktowych

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie szkieł, pierwszym krokiem jest wizyta u okulisty. Powinien on określić wadę wzroku i wypisać receptę na soczewki. Różne modele różnią się bowiem od siebie, a należy pamiętać, że soczewka powinna być dopasowana optymalnie do potrzeb oka. Poza tym, lekarz zbada również samo oko i sprawdzi, czy nic poza wadą wzroku mu nie dolega i możliwe jest stosowanie soczewek. Powinien również nauczyć pacjenta zakładania i zdejmowania szkieł podczas wizyty. Bardzo często można przy tym liczyć na darmową parę soczewek testowych. Jeśli te się sprawdzą, pacjent ma możliwość kupienia konkretnego modelu, o którym ma pewność, że będzie dopasowany optymalnie.

Soczewki dzienne – jakie są zasady higieniczne?

W przypadku soczewek kontaktowych kwestią bardzo istotną jest ich higiena. Należy jej bezwzględnie przestrzegać, ponieważ na soczewkach osadza się białko, ale również drobiny kurzu, bakterie, wirusy, czy grzyby. Te mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oczu i spowodować na przykład infekcję. Każdy producent zaleca, aby przed nałożeniem soczewek na oczy bardzo dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą. Sterylne soczewki nakładamy na oko i dopasowujemy je. Jeśli chcemy je zdjąć, znowu należy zdezynfekować dłonie i delikatnie zdejmować szkła. Soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia, ponieważ wyrzuca się je do kosza po zdjęciu z oczu. W przypadku soczewek wielorazowego użytku, konieczne jest ich dokładne oczyszczenie przy pomocy specjalnego płynu, a następnie umieszczenie w pojemniczku z płynem na czas przechowywania.