Jakie są koszty założenia ogrodu?

Inne

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego projektanta ogrodów, planując przestrzeń wokół domu. W szczególności dotyczy to osób, które zaczynają od podstaw i nie mają jeszcze nawet zaczątków swojego wymarzonego ogrodu. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ specjalista jest w stanie we właściwy sposób rozplanować całą przestrzeń, a także skupić się na takich niuansach, jak systemy nawadniające, o czym nie myśli wielu klientów. Poza tym, właściciel może w taki projekt zawsze ingerować i go zmieniać.

Od czego zależą koszty założenia ogrodu?

Wpływ na wysokość ceny, jaką trzeba zapłacić ma na pewno wiele czynników:

  • wielkość ogrodu oraz ukształtowanie jego terenu,
  • gatunki roślin wybrane przez klienta,
  • systemy nawadniające,
  • oświetlenie oraz meble ogrodowe,
  • lokalizacja.

Niezależnie od tego, czy ogród zakładany jest samodzielnie, czy też przez profesjonalna firmę jak np. Garden Rangers, trzeba przygotować się na spore koszty, jeżeli ogród ma spełniać wszystkie swoje funkcje.

Różne funkcje ogrodu

Warto pamiętać o tym, że ogród to nie tylko piękna przestrzeń, którą się podziwia. Powinien być on również praktyczny i funkcjonalny. Dobrze zaprojektowana przestrzeń to podstawa. Najlepiej podzielić ją na kilka stref – wypoczynkową, rekreacyjną, czy też przestrzeń dla pięknych gatunków roślin. Profesjonalny projektant z pewnością będzie w stanie zaproponować najlepsze rozwiązanie. Ważne, aby wskazać mu już na starcie, jakie są oczekiwania całej rodziny i jaka jest suma środków, którą można przeznaczyć na urządzenie ogrodu.